Klockujemy po śląsku i krakowsku.

Wystawa zbiorowa rękodzieła artystycznego i koronki klockowej z Krakowa i Śląska odbyła się w miesiącu kwietniu 2017 r. w Dworze Czeczów w Krakowie.

Śląskie Koło Koronki Klockowej prowadzi Małgorzata Połubok – twórca ludowy.  ŚKKK działa od stycznia 2016 roku., i zrzesza pasjonatki koronki klockowej z Katowic, Gliwic, Tychów, Mikołowa i Gogolina. Naszym celem jest nauka i popularyzowanie koronki klockowej, która była obecna na Śląsku, jednak w  połowie ubiegłego wieku zanikła, ponieważ została wyparta przez koronkę maszynową. Mamy już spore osiągnięcia, zorganizowałyśmy kilka wystaw naszych prac oraz wzięłyśmy udział w ministerialnym programie „Kultura w samo południe” prowadząc cykl warsztatów oraz lekcji regionalizmu w szkole.  W części historycznej wystawy prezentujemy rekonstrukcję tradycyjnego wykorzystania koronek w dawnym życiu, są to wstawki do bielizny osobistej, dziecięcej, pościelowej i stołowej.  Naczółki były ważnym elementem w stroju śląskim z okolic Cieszyna i Pszczyny i zdobiły czoło mężatek. Na wystawie prezentujemy odtworzone przez nas na podstawie oryginalnych wzorów pochodzących ze zbiorów muzeum w Ustroniu i Cieszynie.  Architektura w koronce klockowej jest naszym dużym osiągnięciem . Koronczarki wykonały śląskie zabytki związane ściśle z miejscem zamieszkania poszczególnych autorek techniką koronki klockowej.

Grupa krakowska „Czar nici” prowadzona przez Jadwigę Węgorek – twórczynię ludową stosuje w swojej twórczości  różne techniki rękodzieła: haft krzyżykowy, płaski, cieniowany, angielski, mereżki, handanger oraz koronki szydełkowe, frywolitkowe, teneryfowe i oczywiście klockowe. Koronczarki krakowskie mają duże osiągnięcia w pokazach, imprezach, kiermaszach, festiwalach krajowych oraz zagranicznych. Dużym osiągnięciem koronczarek jest wpisanie 26.10.2016 r. krakowskiej koronki klockowej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

(*) Wymagane. Twój email nie będzie widoczny