
Pierze i masło – lekcje regionalne
Zimowe lekcje regionalne są poświęcone dwóm czynnościom. Pierwsza z nich – szkubanie pierza, była bardzo żmudną czynnością, ale niezwykle potrzebną….
Zimowe lekcje regionalne są poświęcone dwóm czynnościom. Pierwsza z nich – szkubanie pierza, była bardzo żmudną czynnością, ale niezwykle potrzebną….
Atmosfera świąteczna towarzyszyła nam od samego początku grudnia. Podczas zajęć regionalnych uczestnicy dowiedzieli się, jakie prace można było wykonywać w…
W listopadzie cały dom kultury w Zarzeczu pachnie woskiem. Jest to najbardziej wyczekiwana przez dzieci wróżba andrzejkowa. Oprócz tego, opowiadamy…
„Edukacja Regionalna” to cykl zajęć dla szkolnych grup zorganizowanych (klasy I-VI) przybliżający zwyczaje, obrzędy oraz życie codzienne naszych przodków, zamieszkujących…
Czym bawili się nasi dziadkowie? Czy wszystkie zabawy były bezpieczne? Czy współczesne zabawki są podobne do tych sprzed lat? Cykl…
Co symbolizuje palma wielkanocna? Dlaczego w koszyku ze święconką znajdują się kolorowe jajka? Którego dnia Wielkiego Tygodnia milkną kościelne dzwony?…
Styczniowe lekcje regionalne w Zarzeczu upływają nam pod znakiem piór. Szkubiemy pierze, przymierzamy atrybuty z piórkami, bawimy się piórkami i…
Początek grudnia to czas, kiedy wspominamy św. Barbarę i pochylamy się nad ciężką pracą górników. O tym, jak wyglądała praca…
W listopadzie poznajemy dawne i dzisiejsze sposoby na przepowiadanie przyszłości. Wróżymy sobie z wosku, kart, orzechów, słomy, włosów, jabłek ,…
W ramach cyklu „Dni Śląskie” w październiku omawiamy zagadnienia związane z przetwarzaniem produktów spożywczych na zimę. Pierwszą część naszych zajęć…
Jedną z wiosennych tradycji na polskich wsiach było chodzenie z ustrojonym drzewkiem – goikiem. Grupy dziewcząt swoimi pieśniami pochwalnymi umilały…
W marcu w naszym domu kultury w Zarzeczu powstało mnóstwo przepięknych prac o tematyce wielkanocnej. Podczas zajęć regionalnych grupy zorganizowane…
Obyczaje związane z nadejściem wiosny i Wielkanocą są tematem przewodnim marcowych zajęć regionalnych z cyklu „Dni Śląskie”. Podczas nich przyglądamy…
Co robiły kobiety w pochmurne, zimowe wieczory? Szkubały pierze! Towarzyszyły temu śpiewy, ciekawe historie i oczywiście ploteczki. A co my…
Z czego można wróżyć? W jaki sposób poznać imię przyszłej wybranki/przyszłego wybranka? I najważniejsze – jaką wróżbę przyniesie wosk przelany…
Zarzecze | 11 października Jak przechowywano jesienne przetwory na Górnym Śląsku na przełomie stuleci? Do czego wykorzystywano szatkownice i beczki?…
Tematem przewodnim Dni Śląskich w miesiącu wrześniu są wszelkie obrzędy dożynkowe towarzyszące zbiorom upraw z pól i gospodarstw. Dożynki to…
Zbliża się Niedziela Palmowa. Z tej okazji klasa uczestnicząca w zajęciach regionalnych wykonała przepiękne tradycyjne palmy. Znalazły się w nich…