Duo Flamenco – koncert

Z cyklu Piotrowickie Koncerty Plenerowe zapraszamy was na koncert muzyki flamenco zespołu DUO Flamenco.

Piotrowice,  plac zabaw, ul. Żurawia (blok 41) | 12 lipca, 18.00

Michał Czachowski – gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej u Gerarda Drozda, potem tajniki gry flamencozdobywał podczas corocznych wyjazdów do Hiszpanii, które sprawiły, że poświęcił się całkowicie temu stylowi gitary. Swe umiejętności rozwijał między innymi u boku takich gitarzystów flamenco jak Rafael Cortés, Gerardo Nunez i Salva del Real. W 1992 roku utworzył zespół “Szybki Lopez” stopniowo rozszerzając skład od duetu do septetu. Od 1997 roku grupa występuje pod nową nazwą “Viva Flamenco!” i przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilkunastu konkursów muzycznych stając się najlepszą tego typu formacją w kraju. Michał Czachowski po latach działalności scenicznej stał się wybitnym wirtuozem gitary flamenco. Jako solista zdobył pierwszą nagrodę na konkursie młodych talentów muzycznych organizowanym przez Radio Katowice w 1997 roku. Rok później otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na międzynarodowym festiwalu w Cabella Ligure we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym – sitarze i nagrywał płytę z muzykami indyjskimi, będącej połączeniem flamenco z muzyką Północnych Indii. Od wielu lat, Michał jako jedyny na Śląsku zajmuje się nauczaniem gry na gitarze flamenco. Prowadzi także szkołę oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki na łamach pism: angielskojęzycznym “Flamenco International Magazine” oraz polskich: “Top Guitar”, “Świat Gitary” i “Jazz Forum”. Michał Czachowski solo lub z grupą nagrywał wiele programów dla stacji telewizyjnych i radiowych, brał udział w sesjach nagraniowych takich zespołów jak “Blue Café”, “Noche de Boleros”, “Lean Back”, “Beltaine” i “No Name Band”, wykonywał koncerty m. in. w USA, Kanadzie, Rosji, Kolumbii, Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Holandii, Luksemburgu, Belgii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Białorusi, Rumunii, Omanie, Meksyku i Indiach. Współpracował z takimi wykonawcami i zespołami jak: Pepe Habichuela, Chano Dominguez, Jorge Pardo, Paquito Gonzalez, Teo Barea Muñoz, Carlos Troya, Ricardo Espinosa, Rafael Cortés, Gerardo Nuñez, Domingo Patricio, David Huertas, L. Subramaniam, Kavita Krishnamurti, Ernie Watts, Vishwa Mohan Bhatt, Mukesh Sharma, Emam, Marek Bałata, Paweł Kukiz, Blue Café, Maria Pomianowska, Leszek Możdżer, Marcin Wyrostek oraz Tercet Egzotyczny.

W roku 2004 oraz 2005 Michał Czachowski został wybrany przez czytelników pisma “Gitara i Bas” najlepszym gitarzystą flamenco. Jego autorski album Indialucia został laureatem nagród Wirualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku – Folk/Etno. Jego druga płyta Acatao została nagrodzona w roku 2015 drugą nagrodą Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2014 roku. Jego muzyka z płyty Indialucia była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu “Święci z Bostonu II”.

Krzysztof NOWAKOWSKI ur. 1975 roku. PSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach ukończył w 1995 roku w klasie Perkusji Romana Gawlika – muzyka NOSPR w Katowicach. Następnie doskonalił swoje umiejętności na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie wibrafonu Bernarda Maseli – czołowego wibrafonisty europejskiej sceny jazzowej, gdzie w roku 2000 uzyskał tytuł Magistra Sztuki. Już jako młody perkusista występował z chórem „Camerata Silesia” w kraju i zagranicą m. in. „Warszawskie Spotkania Muzyczne” (1993) oraz „Compositionen 93” w Berlinie pod kierownictwem Witolda Szalonka. Będąc studentem Akademii Muzycznej w Katowicach występował w wielu koncertach solistycznych m. in. „Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego” w (1995) oraz „71 Śląska Trybuna Kompozytorów” (1995). Podczas koncertu Polskiego Towarzystwa Perkusyjnego (1999), prawykonanie własnych kompozycji. Finalista Bielskiej Zadymki Jazzowej (2001). Współpracował z teatrem muzycznym ,,Capitol” we Wrocławiu uczestnicząc w przedstawieniach tj.: „West Side Story” – Leonarda Bernsteina, oraz „Scat” – Leszka Możdżera. Stale współpracuje z Orkiestrą kameralną miasta Tychy „AUKSO” mając na swoim koncie koncerty na festiwalach „Warszawska Jesień”, „Festiwal Czterech Kultur” w Łodzi „Festiwal Muzyki Współczesnej” we Wrocławiu, „Festiwal Muzyczny” w Łańcucie,Festiwal ,,Nostalgia” w Poznaniu. Od 2009 roku współpracuje z zespołami Marcina Wyrostka- Coloriage i Tango Corazón. Współpracuje również z Justyną Steczkowską, Pawłem Steczkowskim, Pawłem Bączkowskim, “Tres Jazz”, Michałem Czachowskim (“Viva Flamenco” oraz ,,Indialucia”). Jest współtwórcą projektów muzycznych “QuiTango” (muzyka argentyńska), “3-D” (trio perkusyjne) oraz “Formation-IN” (trio jazzowe).