Żyjemy w czasach postępującej dewastacji środowiska naturalnego czego konsekwencją jest kryzys ekologiczny. Pomimo, że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wszechobecna degradacja przyrody jest zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Chociaż ekolodzy głośno mówią o tym, że nasz świat wymiera – ich głosy są słabo słyszalne w medialnym szumie kapitalistycznych społeczeństw.
Człowiek, dokonując nieodwracalnych zmian w przyrodzie stopniowo zrywał więzy łączące go z Matką Naturą. Dziś wiemy, że ceną tej niezależności jest wyobcowanie i tęsknota za domem (ekologia – nauka o domu; grec. oikos – dom). Psychologia uczy nas, że dla utrzymania dobrostanu człowieka kontakt z naturą jest konieczny – potrzeba ta zapisana jest bowiem w naszych genach, zakorzeniona w historii rozwoju człowieka. Człowiek mający świadomość bycia częścią natury, zna swoje miejsce w świecie i odczuwa głęboką potrzebę ochrony przyrody i Ziemi, która jest jego domostwem.
Projekt ekologiczny „Opowieść o Matce Naturze” ma na celu zwrócenie uwagi lokalnych twórców i odbiorców na kryzys ekologiczny, konieczność gruntownej zmiany myślenia i nawyków obowiązujących w konsumpcyjnym stylu życia, zaszczepienie poczucia odpowiedzialności za lokalne i globalne środowisko.
OPIS DZIAŁAŃ
1. Zaproszenie twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych działających w zakresie sztuk wizualnych do stworzenia artefaktów obrazujących przyrodę, związki człowieka z naturą, potrzebę ochrony przyrody (tu kwalifikują się wszelkie prace w ramach filozofii zero waste, wykorzystujące materiały wtórne, tzw. upcycling).
2. Ocena zgłoszonych prac przez grono jurorskie celem kwalifikacji do wystawy. W zamierzeniu organizatorów projektu wystawa ma stanowić swoistą, jednolitą i kompletną opowieść środowisk lokalnych o Matce Naturze. Opowieść ta ma uwrażliwiać odbiorców oraz zachęcać ich do indywidualnej refleksji na temat związków człowieka z naturą, piękna przyrody, kondycji środowiska naturalnego oraz potrzeby jego chronienia.
3. Wydanie katalogu wystawy wraz z opisami poszczególnych twórców, ich prac oraz przemyśleń dotyczących kluczowych idei projektu.
4. Wydarzenie podsumowujące projekt, prezentacja artefaktów z zakresu sztuki żywej (performance, happening)
oraz wernisaż wystawy prac konwencjonalnych, wystawa czasowa w MDK „Południe” w Katowicach-Piotrowicach.
ZASADY ZGŁASZANIA PRAC
1. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 prace – przygotowane na potrzeby projektu: jak dotąd niepublikowane, nie biorące udziału w innych konkursach, nie prezentowane na innych wystawach. W myśl organizatora uczestnikiem projektu może być pojedynczy twórca bądź grupa twórców których działania składają się na wspólny artefakt.
2. Praca powinna propagować wartości ekologiczne opisane powyżej.
3. Dopuszczalne są prace z zakresu szeroko pojmowanych sztuk wizualnych (rzeźba, malarstwo, grafika, rękodzieło, rysunek, upcycling, instalacja, kolaż, performance, happening a także prace na pograniczu wielu sztuk, realizowane w technikach autorskich i eksperymentalnych). Prace mogą (ale nie muszą) wykorzystywać surowce wtórne. Prace mogą wykorzystywać dary natury.
4. Prace mogą być wykonane w dowolnych technikach i rozmiarach (ich rozmiar ograniczony jest jedynie wielkością dostępnej sali wystawienniczej).
5. Nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących udziału twórców w projekcie. Prace osób niepełnoletnich muszą być opatrzone zgodą rodzica, opiekuna prawnego na udział osoby niepełnoletniej w projekcie.
6. Każda praca powinna być opatrzona opisem autorskim, wyjaśniającym kontekst ekologiczny.
7. Wszystkie prace pozostają własnością twórców i po zakończeniu wystawy zostają zwrócone autorom. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnego fotografowania oraz publikowania nadesłanych prac
PLIKI DO POBRANIA:
TERMINY:
3-8 czerwca 2024 – ZGŁASZANIE PRAC I KWALIFIKACJA
20 czerwca – PODSUMOWANIE PROJEKTU, PREZENTACJE, WERNISAŻ
19 września – FINISAŻ WRAZ Z ROZDANIEM KATALOGÓW
Bliższe informacje: 32 205 92 81, filia nr 1 w Piotrowicach