„Z pokolenia na pokolenie” Opis Wystawy

O rodzinnej wystawie zatytułowanej „Z pokolenia na pokolenie…” , której wernisaż planowany jest na 15 marca o godz. 17.00, pisze pani Anna Bentkowska:

(…) Śląska tradycja zawsze gościła w murckowskich domach naszej rodziny. Nasza babcia Elżbieta Blacha w każdej wolnej chwili coś dziergała, szyła, wyszywała i uczyła nas, zdradzając swoje artystyczne tajemnice. Rodzinę potrafiła ubrać od stóp do głów w swoje piękne dzieła, począwszy od pięknej szydełkowanej czapeczki, przez sweterek robiony na drutach, szyte sukienki z kołnierzykiem i koronką, płaszczyki, spodnie, rękawiczki czy skarpetki. Każdy rodzaj tych prac został w nas i każda z nas, córek i wnuczek, upodobała sobie inny rodzaj twórczości. Uwrażliwiło to nas na zawsze na piękno otaczających nas rzeczy. Dom ozdobiony był jej własnoręcznie wykonanymi serwetami, obrusami i firanami. To śląski dom z byfyjem, pachnący śląskimi potrawami, gdzie mówiło się po śląsku. Babcia miała też piękny, donośny głos i śpiewała w chórze.

Dokładnie to samo mogę napisać o śląskim domu babci mojego męża Anieli Homańczyk, która swoje zdolności ulokowała przede wszystkim w krawiectwie i znana była z tego w naszej dzielnicy. Żelazko z duszą wyprasowało mnóstwo pięknych rzeczy przez niezliczoną ilość godzin. W piecu piekły się pyszne śląskie kołocze, przy herbacie miło było słuchać jak brzmi ślonsko godka, a kot spoglądał na nas z byfyja.

Rękodzieło, zdolności manualne i muzykę mamy „w genach” i z przyjemnością,

ja i członkowie mojej rodziny oddajemy się działalności artystycznej w każdej wolnej chwili.

Anna Bentkowska

Na naszej rodzinnej wystawie zobaczycie prace i prezentację multimedialną, która dotyczy działalności Gertrudy Prasoł na rzecz Śląska i jego tradycji oraz

swoje prace w różnych technikach zaprezentują:

1. Kornelia Strzeciwilk

2. Anna Bentkowska

3. Grzegorz Bentkowski

4. Marcin Bentkowski

5. Danuta Jaromin

6. Beata Jaromin

7. Julia Jaromin

8. Barbara Kurzak – Kawka

9. Julia Pocwa