Graczki, czyli zabawy i zabawki śląskie – lekcje regionalne
Czym bawili się nasi dziadkowie? Czy wszystkie zabawy były bezpieczne? Czy współczesne zabawki są podobne do tych sprzed lat? Cykl…
Czym bawili się nasi dziadkowie? Czy wszystkie zabawy były bezpieczne? Czy współczesne zabawki są podobne do tych sprzed lat? Cykl…
Styczniowe lekcje regionalne w Zarzeczu upływają nam pod znakiem piór. Szkubiemy pierze, przymierzamy atrybuty z piórkami, bawimy się piórkami i…
Początek grudnia to czas, kiedy wspominamy św. Barbarę i pochylamy się nad ciężką pracą górników. O tym, jak wyglądała praca…
W listopadzie poznajemy dawne i dzisiejsze sposoby na przepowiadanie przyszłości. Wróżymy sobie z wosku, kart, orzechów, słomy, włosów, jabłek ,…
W ramach cyklu „Dni Śląskie” w październiku omawiamy zagadnienia związane z przetwarzaniem produktów spożywczych na zimę. Pierwszą część naszych zajęć…
Jedną z wiosennych tradycji na polskich wsiach było chodzenie z ustrojonym drzewkiem – goikiem. Grupy dziewcząt swoimi pieśniami pochwalnymi umilały…
W marcu w naszym domu kultury w Zarzeczu powstało mnóstwo przepięknych prac o tematyce wielkanocnej. Podczas zajęć regionalnych grupy zorganizowane…
Obyczaje związane z nadejściem wiosny i Wielkanocą są tematem przewodnim marcowych zajęć regionalnych z cyklu „Dni Śląskie”. Podczas nich przyglądamy…
Co robiły kobiety w pochmurne, zimowe wieczory? Szkubały pierze! Towarzyszyły temu śpiewy, ciekawe historie i oczywiście ploteczki. A co my…
Z czego można wróżyć? W jaki sposób poznać imię przyszłej wybranki/przyszłego wybranka? I najważniejsze – jaką wróżbę przyniesie wosk przelany…
Zarzecze | 11 października Jak przechowywano jesienne przetwory na Górnym Śląsku na przełomie stuleci? Do czego wykorzystywano szatkownice i beczki?…
Tematem przewodnim Dni Śląskich w miesiącu wrześniu są wszelkie obrzędy dożynkowe towarzyszące zbiorom upraw z pól i gospodarstw. Dożynki to…
Zbliża się Niedziela Palmowa. Z tej okazji klasa uczestnicząca w zajęciach regionalnych wykonała przepiękne tradycyjne palmy. Znalazły się w nich…
Co robiły kobiety na wsiach zimową porą? Do czego potrzebne było pierze? Czy współcześnie również do czegoś wykorzystujemy ptasie pióra?…
Listopad w filii w Zarzeczu upływa zwykle pod znakiem wróżb i czarów 😉 I tym razem daliśmy się porwać klimatowi…
Nie mogliśmy się doczekać, kiedy budynek w Zarzeczu na powrót zabrzmi wesołym gwarem uczniów, a z otwartych drzwi izby regionalnej…
O tradycjach regionalnych związanych z robieniem masła i skubaniu pierza dowiemy się podczas Lekcji Regionalnych z cyklu Dni Śląskie
Kolędnicy, choinka, obrzędy wigilijne, tradycyjne potrawy – jak wyglądało Boże Narodzenie na Śląsku? Lekcje Regionalne „Wigilia” Galeria.10.12