Marzec w MDK „Południe”

Kostuchna, ul. T.B.Żeleńskiego 83

Dzień Kobiet
1 marca, godz. 17.00
Warsztaty decoupage, na których wykonamy wyjątkowe upominki dla naszych pań. Spotkanie w ramach projektu BO „Zielona Kostuchna”. Wstęp wolny.

Jak palić żeby nie truć
9 marca, 17.00
Spotkanie z mieszkańcami na temat odpowiedniego palenia w domowych kotłach i piecach. W spotkaniu wezmą udział kominiarze oraz przedstawiciele Urzędu Miasta. Wstęp wolny.

Wiosenne porządki
15 marca, godz. 17.00
Warsztaty ekologiczne, na których przygotujemy się do nadchodzącej wiosny. Spotkanie w ramach projektu BO „Zielona Kostuchna”. Wstęp wolny.

Czy Ślązacy czytają książki?
29 marca, godz. 17.00
Spotkanie z profesorem Janem Malickim, polonistą, historykiem literatury, wieloletnim dyrektorem Biblioteki Śląskiej. Spotkanie w ramach projektu BO „Śląsk – tu mieszkam”. Wstęp wolny.

Piotrowice, ul. Gen. Jankego 136

Jak palić żeby nie truć
2 marca, 17.00
Spotkanie z mieszkańcami na temat odpowiedniego palenia w domowych kotłach i piecach. W spotkaniu wezmą udział kominiarze oraz przedstawiciele Urzędu Miasta. Wstęp wolny.

Piękno sprzed lat czyli jak nasze prababcie dbały o urodę?
9 marca, godz. 18.00
Zapraszamy na prelekcję Agnieszki Zawady, która opowie o życiu codziennym kobiet w latach 30-tych i 40-tych XX wieku. Uczestniczki spotkania wezmą udział w warsztatach modowych, fryzjerskich i kosmetycznych. Wykonamy też balsam do ust i krem do rąk wg. oryginalnych receptur. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy w biurze MDK.

Z geologią za pan brat
9 marca, godz. 17.30
Zaprasza Otwarty Klub Przyrodnika. Spotkanie poświęcone przyrodzie nieożywionej, a w szczególności skałom i skamieniałościom. Podczas prelekcji będzie można zapoznać się z minikolekcją okazów geologicznych. Prowadzenie Łukasz Fuglewicz. Wstęp wolny.

Chwal to życie i pisz sprawozdania
10 marca, godz. 18.00
Wieczór poetycko – muzyczny w wykonaniu Bogusława Bierwiaczonka i Sabiny Wawerli-Długosz. Dwoje różnych ludzi o wysokim progu wrażliwości i niebywałej umiejętności współodczuwania. On – doświadczony profesor językoznawstwa, poeta, rysownik, autor piosenek i ich wykonawca. Ona – poetka, niezłomna aktywistka, propagatorka życia kulturalnego. Wstęp wolny.

Kompozycja z człowiekiem
16 marca, godz. 17.00
Wernisaż obrazów Marty Lipowskiej, malarki uznanej przez „Kompas Młodej Sztuki” za jedną z najbardziej obiecujących polskich artystek. Jej malarstwo na ogół koncentruje się wokół scenek zaczerpniętych z życia codziennego, malowanych światłem i kolorem. Po wernisażu odbędą się warsztaty malarskie. Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy w biurze MDK.

Dzień św. Patryka
17 marca, godz. 17.30
Warsztaty tańca irlandzkiego prowadzone przez zespół „Galway” dla początkujących (godz. 17.30) i zaawansowanych (godz.19.00). W trakcie imprezy odbędą się konkursy z nagrodami. Wstęp wolny.

Sensoplastyka – legalne brudzenie
23 marca, godz. 11.30
Zajęcia dla dzieci, wraz z opiekunami, od lat 0 do 6, pobudzające ekspresję oraz angażujące wszystkie zmysły. Wspierając rozwój małej i dużej motoryki, oraz rozwój mowy. Wszystkie używane materiały są jadalne i ekologiczne, dzięki czemu w zajęciach mogą uczestniczyć nawet kilkumiesięczne dzieci. Koszt uczestnictwa w warsztatach – 35 zł za dziecko, opiekunowie – bezpłatnie.

Murcki, ul. P.Kołodzieja 42

Kim jesteśmy? Co po nas zostanie?
26 marca, godz. 18.00
Otwarcie wystawy Darii Pilszczyk i Joanny John. Dwie artystki, dwa odmienne charaktery, które połączyła wspólna pasja. Uzupełniają się i wspierają w swojej twórczości. Wstęp wolny.

Pamiętniki Ludwika Anhalta
23 marca, godz. 17.00
Klub Miłośników Murcek zaprasza na spotkanie z Marcinem Cyranem, autorem opracowania pamiętników Ludwika Anhalta, księcia pszczyńskiego. Pamiętniki są wyjątkowym uzupełnieniem dziejów naszego regionu. Wstęp wolny.

Zarzecze, ul. P.Stellera 4

Stara gwardia celuloidu
Do 15 maja
Wystawa podsumowująca działalność niezależnego ruchu filmowego na Górnym Śląsku.

Gorąco, rytmicznie, antystresowo
3, 10 marca, godz, 17.00
Warsztaty bębniarskie dla każdego. Spotkanie w ramach projektu BO „Dobrze się spotkać”. Wstęp wolny.

Zajęcia z robotyki
7 i 14 marca, godz. 17.00
Warsztaty, które spodobają się wszystkim miłośnikom klocków Lego. Tym razem posłużą nam do zbudowania robotów. Spotkanie w ramach projektu BO „Poznajmy się”. Wstęp wolny.

Ks. Stefan zaprasza
12 marca, godz. 17.00
Spotkanie ze sztuką religijną. Wstęp wolny.

Nie święci garnki lepią
17, 24 marca, 17.00
Warsztaty, na których każdy uczestnik będzie mógł spróbować ulepić swój własny garnek albo inne ceramiczne „dzieło”. Spotkanie w ramach projektu BO „Dobrze się spotkać”. Wstęp wolny.

Osikowa dolina
18 marca, godz. 9.00
Wyjazdowe warsztaty rękodzielnicze, na których wykonamy ozdoby z wiórków drewna osikowego. Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejsze zapisy w biurze MDK. Zajęcia w ramach projektu BO „Dobrze się spotkać”.

Gry planszowe
21 marca, godz.17.00
Spotkanie, na których poznamy współczesne gry planszowe, które potrafią być bardziej fascynujące niż gry komputerowe. Spotkanie w ramach projektu BO „Poznajmy się”. Wstęp wolny.

Ale jaja
31 marca, godz. 17.00
Warsztaty artystyczne, na których przygotujemy oryginalne pisanki. Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejsze zapisy w biurze MDK. Zajęcia w ramach projektu BO „Dobrze się spotkać”.

Podlesie, ul.Sołtysia 25

Z kijkami nam po drodze
3 marca, godz. 18.00
Zapraszamy wszystkich, na bezpłatne zajęcia Nordic Walking – najlepszą aktywność na świeżym powietrzu. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Zapewniamy kije oraz dodatkowe warsztaty z fizjoterapeutą i dietetykiem. Projekt finansowany z Budżetu Obywatelskiego 2017.

Indonezja -wędrówki wzdłuż równika
15 marca, godz. 17.30
Zaprasza Klub Podróżnika „Rajza”. Prelekcja autorstwa Przemysława Fabiańskiego, absolwenta Wydziału Nauk o Ziemi UŚ, dyrektora I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Jego pasją jest turystyka i podróże , szczególnie do Azji. Zorganizował szkolne wyprawy do m.in.: Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu, Indonezji, Malezji, Singapuru.
Projekt finansowany z Budżetu Obywatelskiego 2017.

Jak palić żeby nie truć
16 marca, godz. 17.00
Spotkanie z mieszkańcami na temat odpowiedniego palenia w domowych kotłach i piecach. W spotkaniu wezmą udział kominiarze oraz przedstawiciele Urzędu Miasta. Wstęp wolny.

Rajcula warzy
19 marca, godz. 17.00
Monodram „Rajcula warzy” to inscenizacja tekstu Aliny Moś-Kerger w reż. autorki, w wykonaniu Joanny Wawrzyńskiej. Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejsze zapisy w biurze MDK. Impreza w ramach projektu BO „Koło Miłośników Pieśni i Godki Śląskiej”.