Kwiecień w MDK “Południe”

Zapraszamy do naszego domu kultury na wiele interesujących spotkań, warsztatów, wycieczek. Wiele z nich będzie poświęconych nadchodzącej, wreszcie, wiośnie.

Kostuchna | ul. T.Boya – Żeleńskiego 83, tel. 32 209 47 72

XVII Kameralny Festiwal Piosenki
5 kwietnia, godz. 10.00
Festiwal dla utalentowanych wokalnie młodych solistów i zespołów. Impreza jest okazją do zaprezentowania swoich umiejętności na scenie oraz poznania rówieśników z tą samą pasją. Wyjątkową nagrodą jest profesjonalne, studyjne nagranie płyty.

Dbajmy o Zdrowie!
6 kwietnia, godz. 17.00
Spotkanie z trenerem personalnym Winicjuszem Nowakiem, który opowie jak się zdrowo odżywiać, zadbać o siebie poprzez ruch a z aktywności fizycznej czerpać autentyczną przyjemność. Spotkanie realizowane ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Śląsk – moje miejsce na ziemi”.

Katowicka Senioriada
18 kwietnia, godz. 15.00
Impreza dla seniorów z koncertami, konkursami i poczęstunkiem. Więcej →

Rudy Raciborskie – wycieczka
22 kwietnia, godz. 7.30
Poznamy interesujące zakątki Ziemi Raciborskiej. W programie: meandry Odry, dawne opactwo cysterskie w Rudach Raciborskich, Racibórz – rynek, zamek , kaplica. Więcej →

Torby, tasie, taszki
26 kwietnia, godz. 17.30
Warsztaty szycia na maszynie prowadzone przez Magdą Heljak (uszyciznici.pl). Uszyjemy torby na zakupy i trening, płócienne i filcowe. Wszystkie z oryginalnymi aplikacjami. Koszt warsztatów 20 zł. Zapisy pod nr. tel. 32 209 47 72 w. 23.

Turniej Tańców Śląskich w Formie Towarzyskiej
27 kwietnia, godz. 9.00
Cieszący się dużą popularnością turniej dla najmłodszych. Przedszkolne drużyny prezentują takie tańce jak kołomajki, kowol, gołąbek czy diobołek. Turniej połączony jest z warsztatami dla nauczycieli. Zapisy pod nr. tel. 32 202 97 67.

 

Piotrowice | ul. Gen. Jankego 136, tel. 32 205 92 81

W krainie 1000-ca pagód
6 kwietnia, godz. 18.00
Prelekcja podróżnicza Stefana Gierlotki na temat Birmy, kraju wielu kontrastów, gdzie towarzyszą sobie złoto i bieda. Gościem specjalnym spotkania będzie ks. Władysław Kolorz, który opowie o filozofii buddyzmu.

Rudy Raciborskie – wycieczka
7 kwietnia, godz. 8.00
Wycieczka autokarowa z przewodnikiem, podczas której odwiedzimy Rudy Raciborskie, Jemielnicę i Kamień Śląski. Wycieczka bezpłatna, realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Poznajemy Śląsk”. Zapisy pod nr. tel. 32 205 92 81.

Fabryczka Rękodzieła. Międzypokoleniowe Warsztaty Szycia
12 kwietnia, godz. 17.00
Warsztaty szycia na maszynie prowadzone przez Magdą Heljak (uszyciznici.pl). Tym razem dowiemy się jak uszyć praktyczne torby z kieszenią i ozdobić je elementami patchworku. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr. tel. 32 205 92 81.

Meandrami Odry – wycieczka
14 kwietnia, godz. 8.00
Wycieczka autokarowa z przewodnikiem meandrami Odry. Odwiedzimy m.in. rynek w Raciborzu, arboretum Bramy Morawskiej oraz rezerwat przyrody „Łężczok”. Wycieczka bezpłatna, realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Poznajemy Śląsk”. Zapisy pod nr. tel. 32 205 92 81.

Earth art
19 kwietnia, godz. 17.00
Zakątki świata widziane z niecodziennej perspektywy lotu ptaka pokaże Bożena Zajiczek – Panuś. Jej obrazy na granicy abstrakcji i pejzażu topograficznego w niepowtarzalny sposób ujmują piękno Ziemi. Po wernisażu artystka poprowadzi warsztaty malarskie.

Na tropie wiosny
26 kwietnia, godz. 16.00
Piotr Grzegorzek, znany botanik z Chrzanowa (wyróżniony m.in. nagrodą prof. Hryniewieckiego za promocję botaniki) zaprasza na spacer do Doliny Ślepiotki. Opowie o budzeniu się do życia naszych zielonych sąsiadów – roślin zamieszkujących Piotrowice.

 

Murcki | ul.P.Kołodzieja 42, tel. 32 353 68 16

Wiosenne ptakośpiewanie
15 kwietnia, godz. 15.00
Klub Miłośników Murcek zaprasza na spacer po lesie murckowskim. Poszukamy wiosny i jej najbardziej głośnych i radosnych zapowiadaczy. Dla osoby która rozpozna najwięcej ptaków przewidziano nagrodę „Przewodnik po lasach murckowskich”.

Międzynarodowy Dzień Ziemi
22 kwietnia, godz. 16.30
Otwarcie wystawy oraz prelekcja autorstwa przyrodnika – Łukasza Fuglewicza. Święto naszej planety uczcimy podziwiając zdjęcia katowickiej fauny i flory, zaskakującej swoją różnorodnością i pięknem. Dowiemy się też co możemy zrobić aby na Ziemi żyło nam się przyjemniej.

Rajdowcy z Murcek
25 kwietnia, godz.18.00
Spotkanie otwartego Klubu Miłośników Murcek. Historia rodziny Hennek, słynnych murckowskich sportowców, mistrzów rajdów motorowych. Spotkanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Klub Miłośników Murcek”.

 

Zarzecze | ul.P.Stellera 4, tel. 32 202 97 67

Ks. Stefan zaprasza
8 kwietnia, godz. 17.00
Spotkanie ze sztuką religijną.

 

Podlesie | ul.Sołtysia 25, tel. 32 201 50 10

Z kijkami po Nikiszu
14 kwietnia, godz. 10.00
Trening nordic walking oraz lekcja industrialnej architektury początku XX w. w jednym. Zbiórka na parkingu za szpitalem „Mavit”. Impreza realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Z kijkami nam po drodze”.

Śląsk dokumentalnie
15 kwietnia, godz. 17.00
Bohater spotkania Wojciech Szwiec jest reżyserem filmowym i autorem scenariuszy filmowych, członkiem najstarszego w Polsce Amatorskiego Klubu filmowego „iks” w Mikołowie. Wojciech Szwiec stara się propagować śląski, amatorski ruch filmowy w całej Polsce. Jego autorskie realizacje to m.in. nakręcone w języku śląskim: „Miejsce”, „Czas zatrzymany, czas poruszony”, „Ballada o pozytywnym przemijaniu”. Impreza realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Koło Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej”.

Kawa, słońce i gady
18 kwietnia, godz. 17.30
Iwona Żelazowska opowie o Kostaryce – krainie kawy, ekologii i dziewiczej przyrody, o jej historii i współczesności. Podczas spotkania będzie można spróbować oryginalnej kawy z Kostaryki zaparzonej przez profesjonalnego baristę. Impreza realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Klub Podróżnika „Rajza””.

“Dzień Ziemi” – warsztaty plastyczne
25 kwietnia, godz. 16.30
Warsztaty przygotowane przez pracownię „EkoFan” w ramach „Kreatywnego kącika”. Znów spróbujemy wyczarować „coś z niczego”. Podczas warsztatów wykorzystywane są tylko materiały z recyklingu. Obowiązują zapisy.