Maj w MDK “Południe”

Zapraszamy do naszego domu kultury na wiele interesujących spotkań, warsztatów, wycieczek. W maju będzie niezwykle bogato i atrakcyjnie.  

 

Kostuchna, ul. T.Boya-Żeleńskiego 83, tel. 32 209 47 72

Przedszkolne Spotkania z Piosenką
10 maja, godz. 10.00
Popisy przedszkolaków z południowych dzielnic Katowice. Na scenie zaprezentują się małe zespoły wokalne, gdzie najbardziej liczy się entuzjazm i radość śpiewania.

Szlakiem rodu Bellestermów
12 maja, godz. 7.30
Wycieczka turystyczna, której tematem przewodnim będzie ród Ballestremów. Ich rodowa siedziba po dzień dzisiejszy jest w bardzo dobrym stanie. Odwiedzimy pałace w Pławniowicach i Kochcicach oraz wybierzemy się na rejs statkiem po kanale gliwickim. Wyjeżdżamy z parkingu naprzeciwko restauracji Anna Maria (ul. Szarych Szeregów). Obowiązują zapisy od 23 kwietnia do 7 maja: tel. 32 209 47 72 w. 23. Impreza realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Śląsk – moje miejsce na ziemi”.

Spotkanie z Małgorzatą Langier
15 maja, godz. 17.00
Spotkanie z Małgorzatą Langier, dyrektorem Śląskiego Teatru Lalki i Aktora “Ateneum”. Impreza realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Śląsk – moje miejsce na ziemi”.

Ewa Broncel – fotografie
16 maja, godz. 17.00
Mimo, że autorka dopiero jest na początku swojej fotograficznej przygody jej zdjęcia przyciągają uwagę. Na wystawie znajdziemy fotografię przyrody uchwyconej jako impresja, chwilowy za-chwyt nad detalem lub wszechogarniającym krajobrazem.

Szyjemy zakładki
17 maja, godz. 17.30
Zakładka lub okładka to najlepszy prezent dla naszej ulubionej książki. Uszyjmy je wspólnie. Tradycyjnie maj poświęcony jest książce i czytelnictwu. My lubimy książki, dlatego wspólnie uszy-jemy im prezent. Będzie nim ładna zakładka lub okładka. Dzięki temu, nie tylko ozdobimy naszą ulubioną książkę, ale i zabezpieczymy przed zniszczeniem. Koszt warsztatów 20 zł. Zapisy: tel. 32 209 47 72 w. 23.

„Słowiczek” z Kostuchny
18 maja, godz. 17.00
Spotkanie, którego gośćmi będą śpiewacy jednego z najstarszych katowickich chórów. Impreza realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Śląsk – moje miejsce na ziemi”.

Majówka w Kostuchnie
20 maja, godz. 14.00
Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy najmłodszych do świetnej zabawy na dmuchańcach, podczas konkursów, gier sportowych oraz animacji. Wszystkie atrakcje dostępne bezpłatnie. Impreza odbędzie się na boisku SP nr 29, ul. K. Lepszego 2.

Śląskie Śpiewanie
24 maja, godz. 10.00
Przesłuchania w organizowanym od 1993 roku Przeglądzie Piosenki Dziecięcej „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza. Warto przypomnieć że przegląd ma miejsce na terenie polskiej, czeskiej i słowackiej części historycznego Górnego Śląska.

Teatralne Katowice Dzieciom
25 maja, godz. 16.00
Spektakl teatralny dla najmłodszych w prezencie na ich święto. W programie inscenizacja „Na tropie zaginionej opowieści” w wykonaniu teatru „Trip”, którego przedstawienia są zawsze pełne humoru i mądrych słów.

 

Piotrowice, ul. Gen. Jankego 136, tel. 32 205 92 81

Wiosenny Turniej Brydża
5 maja, godz. 10.00
Turniej Brydża Sportowego z okazji zakończenia II Wojny Światowej pod patronatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wpisowe: 10 zł. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne oraz dyplomy.

Turniej Jednego Wiersza – edycja wiosenna
10 maja, godz. 18.00
Zapraszamy poetów do próby swoich sił w Turnieju Jednego Wiersza, cyklicznej imprezie o zasięgu ponadregionalnym. Zwycięskie wiersze zostaną opublikowane w miesięczniku kulturalnym „Wobec” zaś ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne.

„Śląsk znany czy nieznany?” – Finał Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego
11 maja, godz. 10.00
Wojewódzki Konkurs Krasomówczy dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego Marka Plury jest okazją do upowszechniania wśród młodzieży kultury języka polskiego i etnodialektu śląskiego a także historii, tradycji i kultury Górnego Śląska. Nagroda główna: wyjazd do Brukseli. Regulamin konkursu na stronie MDK: www.mdkpoludnie.com

VII Młodzieżowy Plener Malarski
17 maja, godz. 14.00
Zapraszamy młodzież do udziału w plenerze malarskim. W tym roku pojedziemy do Zagrody Żu-brów w Pszczynie gdzie postaramy się za pomocą środków malarskich uchwycić piękno dzikich zwierząt zamieszkujących Polskę. Koszt udziału w plenerze: 50 zł. Zapisy w biurze MDK.

Szlakiem rodu Tiele – Winckler
20 maja, godz. 7.45
Wycieczka autokarowa z przewodnikiem podczas której odwiedzimy majątki rodowe Tiele – Winckler, Bytom Miechowice, Mosznę. Wycieczka w ramach inicjatywy „Poznajemy Śląsk” finansowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego 2018. Zapisy w Spółdzielni „Silesia” oraz biurze MDK (tel. 32 205 92 81) od 7 maja.

Ażurek – wernisaż wystawy rękodzieła
24 maja, godz. 11.00
Serwety, obrusy szydełkowe i haftowane cudeńka. Panie z Koła Robótek Ręcznych MDK „Południe” zaprezentują swoje prace.

Kosmetologia naturalna na Dzień Matki
25 maja, godz. 17.00
Zabierz Mamę na warsztaty kosmetyczne w MDK „Południe” podczas których wykonacie mydła naturalne, wzbogacając je składnikami ziołowymi dopasowanymi do indywidualnych potrzeb. Warsztaty poprowadzi Katarzyna Miszczyk – chemiczka, autorka receptur zdrowych kosmetyków dla każdego. Wstęp wolny. Zapisy w biurze MDK.

Szlakiem śląskiej arystokracji
26 maja, godz. 7.45
Wycieczka autokarowa z przewodnikiem podczas której odwiedzimy pałace von Bellestremów w Pławniowicah i Kochcicach. Wycieczka w ramach inicjatywy „Poznajemy Śląsk” finansowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego 2018. Zapisy w Spółdzielni „Silesia” oraz biurze MDK (tel. 32 205 92 81) od 14 maja.

Senior w akcji – warsztaty rękodzielnicze
29 maja, godz. 10.00
Zapraszamy seniorów na warsztaty twórcze podczas których w miłej atmosferze, przy kawce i słodkiej przekąsce będzie można stworzyć oryginalne lampiony ogrodowe oraz kartki okolicznościowe z wykorzystaniem technik scrapbooking’u.

XVIII Piknik Rodzinny
31 maja, godz. 15.00
Kolejny raz zapraszamy do udziału w pikniku rodzinnym przy parafii NCiKC na oś. Odrodzenia. W programie przewidziano występy lokalnych grup tanecznych, koncerty zespołów muzycznych i chórów, konkursy, zabawy, degustacje kulinarne.

 

Murcki, ul. P.Kołodzieja 42, tel. 32 353 68 18

Festyn Śląski w Parku Murckowskim
12 – 13 maja, godz. 14.00 – 21.00
W programie m.in.: Sobota: animacje dla dzieci “Wioska Smerfów”, Kabaretowa Grupa Biesiadna “KGB” , Niedziela: występ dziecięcego zespołu tanecznego “Galaxy”, kapela góralska “Silesian Tirol Band”, zespół “Volare” .
Rzeźby z czarnego złota
18 maja, godz. 17.30
Spotkanie i prezentacja rzeźb z węgla Stanisława Anderwalda, który już niemal od półwiecza tworzy z węgla niebywale precyzyjne i piękne dzieła. Jedna ze swoich prac „Górnik klęczący nad kielichem goryczy” wręczył wraz z Jerzym Kukuczką Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymki w 1987 r.  Impreza realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Klub Miłośników Murcek”.

Festyn sportowy w parku murckowski
26 maja, godz. 9.00 – 20.00
W programie m.in.: zjazd gwiaździsty rowerzystów z całego Śląska, gry i konkursy sportowe, strzelnica paintball, miasteczko rowerowe, występy kapeli góralskie oraz zespołów Fill i Tomka Szwedy.

 

Zarzecze, ul. P.Stellera 4, tel. 32 202 97 67

Wiosna w obiektywie
maj 2018
Wystawa fotografii przyrodniczej Mirosławy Klęczek, biologa i pasjonata fotografii. Jej zdjęcia możemy oglądać w ogrodzie botanicznym w Mikołowie. Edpozycja przedstawia piękno budzącej się do życia przyrody.

Na zdrowie!
18 maja, godz. 18.00
Prelekcja poświęcona zdrowemu stylowi życia oraz życiodajnej diecie. Spotkanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Z kijkami po zdrowie”.

Zarzeczańskie obrazki
21 maja, godz. 10.00
Integracyjny plener malarski dla uczniów szkół podstawowych, podczas którego odkrywamy piękno zarzeczańskich pejzaży. W programie również grillowanie, piknik i konkursy z nagrodami.

Koszulkomalowanie
25 maja, godz. 17.00
Warsztaty kreatywne dla pań z cyklu „Dobrze się spotkać”. Własnoręcznie, według oryginalnego pomysłu, stworzymy wzory na koszulkach farbami do tkanin.

Senior w Akcji!
30 maja, godz. 10.00
Warsztaty koronki klockowej przygotowane specjalnie dla seniorów z Zarzecza. Obowiązują zapisy, tel. 32 202 97 67.

 

Podlesie, ul. Sołtysia 25, tel. 32 201 50 10

Zdrowe nogi, zdrowe stopy
10 maja, godz. 16.00
Spotkanie prozdrowotne z rehabilitantem. Miejsce: siedziba zespołu “Podlesianki”, ul. Uniczowska 36 (II piętro). Impreza realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Po naszemu”. 

Grenlandia. Wyspa zimnego słońca.
19 maja, godz. 17.30
Na początku wszystko dookoła jest bielą i ciszą. Potem pojawiają się kształty i dźwięki. Na koniec kolory i odcienie. Majestatyczne góry lodowe, zamarznięty ocean, krzyki arktycznych ptaków, ujadanie psów zaprzęgowych, obyczaje niezmienne od setek lat. Nad tym wszystkim kolorowe wstęgi zorzy polarnej. Grenlandia. Raj dla fotografów i wszystkich którzy kochają mroźny wiatr Dalekiej Północy. Zapraszamy na ilustrowaną zdjęciami i filmem opowieść Marka Mżyka o wyspie zimnego słońca i serdecznych ludzi. Spotkanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Klub Podróżnika „Rajza””.

Jerzy Ciurlok – nie tylko o książętach
20 maja, godz. 17.00
Zaprasza Koło Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej. Bohater spotkania przyzwyczaił nas do swoich pełnych humoru audycji. Jednak jego pasją jest historia Górnego Śląska a szczególnie czasy książąt śląskim, o których napisał monografię „Ich książęce wysokości”. Spotkanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Koło Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej”.

Niespodzianka dla mamy
23 maja, godz. 16.30
Warsztaty plastyczne, na których uczestnicy własnoręcznie wykonają prezent – niespodziankę dla swojej mamy z okazji jej święta. Obowiązują zapisy: tel. 32 201 50 10. Warsztaty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Śląsk dla każdego”.

Senior w Akcji!
24 maja, godz. 10.00
Ekologiczne warsztaty rękodzieła przygotowane specjalnie dla seniorów z Podlesia. Obowiązują zapisy, tel. 32 201 50 10.

Ekozabawka dla dzieciaka
30 maja, godz. 16.30
Warsztaty plastyczne, na których uczestnicy stworzą dla siebie piękną ekozabawkę przy wykorzystaniu surowców z recyklingu. Obowiązują zapisy: tel. 32 201 50 10. Warsztaty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, inicjatywa „Śląsk dla każdego”.