Styczeń w MDK “Południe”

Styczeń 2018 | MDK „Południe” w Katowicach

Kostuchna, ul. T. Boya – Żeleńskiego 83, tel. 32 209 47 72

Zbigniew Cybulski – pro memoria.
8 stycznia, godz. 11.00
Uroczystość upamiętniająca 52. rocznicę śmierci aktora. W programie m.in. wykład „Mit i aktorstwo” autorstwa prof. Andrzeja Gwoździa oraz projekcja fragmentów filmu „Krzyż walecznych” w reż. Kazimierza Kutza. Po uroczystości w MDK złożymy kwiaty na grobie Z. Cybulskiego na cmentarzy przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Warsztaty szycia na maszynie
8 stycznia, 17.00
Tym razem będziemy się uczyć techniki łączenia materiałów w efekcie czego powstaną kolorowe przytulanki. Wiek i doświadczenie uczestników nie ma znaczenia. Zapisy w biurze MDK. Koszt uczestnictwa 20 zł.

Dekada Gieksy
16 stycznia, godz. 18.00
Projekcja filmu dokumentalnego poświęconego sukcesom drużyny GKS Katowice przełomu lat 80. i 90. To czas, który każdy kibic Gieksy wspomina z dumą – wielkich osiągnięć w Pucharze Polski i w pucharach europejskich. Po projekcji spotkanie z jednych z bohaterów tamtej drużyny Janem Furtokiem.

Drzewo a gada
20 stycznia, godz. 17.00
Spektakl kabaretowy. Absurdalny humor, monologi, skecze i piosenki zapraszające do niestereotypowego spojrzenia na niepełnosprawnych. Spotkanie z kabaretem „Drzewo a gada” to zawsze niezwykłe wrażenia obcowanie z bezpretensjonalnym humorem. Koszt wejściówki 20 zł.

Matylda Naczyńska – malarstwo i grafika
22 stycznia, godz. 18.00
Finisaż wystawy. Ostatnia okazja do zobaczenia charakterystycznych obrazów oraz grafik. Matylda Naczyńska prezentuje studia postaci wykorzystując technikę rysowania węglem. Jest uczennicą Liceum Plastycznego w Katowicach

Projekcja filmowa dla dzieci
23 stycznia, godz. 17.00
W programie filmowi ulubieńcy najmłodszych. Zaczynamy cykl kameralnych projekcji filmowych w profesjonalnej sali kinowej w Kostuchnie. Wśród wyświetlanych filmów znajdą się produkcje najlepszych hollywoodzkich studiów filmowych.

Potańcówka dla seniorów
25 stycznia, godz. 17.00
Pierwszy z comiesięcznych fajfów z niepowtarzalnym DJ Marssellem. W programie zabawa taneczna przy przebojach lat 70. i 80., konkursy oraz drobny poczęstunek. Obowiązują zapisy. Koszt wejściówki 10 zł.

Dobry film
30 stycznia, godz. 18.00
Projekcja w ramach „Klubu Filmowego w Kostuchnie”. Rozpoczynamy cykliczne pokazy filmowe w nowej, profesjonalnej Sali kinowej w Kostuchnie. W programie klasyka kina jak i największe kasowe przeboje ostatnich miesięcy.

Takiej miłości Wam życzę
31 stycznia, godz. 18.00
Recital Marty Tadli – gwiazdy chorzowskiego Teatru Rozrywki. O takich jak ona zwykło się mówić, że noszą w sobie swing. W programie piosenki autorstwa m. in. Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej czy Marka Grechuty. Wejściówki w cenie 20 zł.

 

Piotrowice, ul. Gen. Jankego 136, tel. 32 205 92 81

Hej kolęda, kolęda…
6 stycznia, godz. 13.00, kościół parafialny pw. NSPJ, ul. Fredry 26
MDK „Południe” oraz parafia NSPJ i św. Jana Bosko zapraszają na koncert kolędowy w wykonaniu chórów dekanatu Katowice-Piotrowice: Cordis Christi, Fermata, Hejnał, Modus Vivendi, Modus Vivendi Cameralis oraz Słowiczek. Koncert oraz wspólne kolędowanie odbędą się po Mszy Św. o godz. 12.00.

Fabryczka rękodzieła
10 stycznia, godz. 17.00
Międzypokoleniowe warsztaty szycia. Tym razem zapraszamy do uszycia poduszek dekoracyjnych z wykorzystaniem techniki łączenia tkanin zwanej patchworkiem. Zapisy w biurze MDK.

Turniej Jednego Wiersza
11 stycznia, godz. 18.00
Konkurs jest przeznaczony dla twórców pełnoletnich i polega na publicznym przedstawieniu przed jury jednego wiersza własnego autorstwa, nieprezentowanego na innych konkursach i jak dotąd niepublikowanego. Dla laureatów I, II i III miejsca, przewidziano nagrody pieniężne.

Portrety – małe światy…
17 stycznia, godz. 17.00
Zapraszamy na wernisaż malarstwa Ilony Kowalik, Piotrowiczanki, malarki, dekoratorki wnętrz. Artystka, wykorzystując różne techniki malarskie, stworzyła cykl obrazów skupiających się na postaci człowieka: barwnych impresji portretowych. Po wernisażu zapraszamy na warsztaty malowania portretu techniką pasteli.

Fabryczka rękodzieła
31 stycznia, godz. 17.00
Międzypokoleniowe warsztaty graficzne. Zapoznamy się z techniką linorytu wykonując stempel autorski i ozdabiając nim różne przedmioty. Zapisy w biurze MDK.

 

Murcki, ul. P. Kołodzieja 42, tel. 32 353 68 16

Ocalić od zapomnienia – dworzec w Murckach
24 stycznia, godz. 17.00
Już zdążyliśmy zapomnieć, że nie tak dawno temu w Murckach była stacja kolejowa z imponującym budynkiem dworca. Klub Miłośników Murcek postanowił przypomnieć historię murckowskiego kolejnictwa bogato ilustrowaną fotografiami prelekcją.

Pejzaż Śląski i nie tylko…
27 stycznia, godz. 17.00
Otwarcie wystawy malarstwa Henryka Blauta połączony z prelekcją multimedialną Dawida Blauta pt. “Ze Wzgórza Wandy na Pik Lenina”. Henryk Blaut należy do grona artystów intuicyjnych związanych z Grupą Janowską. W drugiej części spotkania zobaczymy fotorelacje z wyprawy na pamirski siedmiotysięcznik.

 

Zarzecze, ul. P. Stellera 4, tel. 32 202 97 67

Wesołe Zarzecze
30 stycznia, godz. 16.30
Rozpoczynamy cykl warsztatów artystycznych realizowanych w ramach inicjatywy „Wesołe Zarzecze” finansowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice. Na początek zapraszamy na ekowarsztaty czyli stworzymy coś wyjątkowego z materiałów z recyklingu.

 

Podlesie, ul. Sołtysia 25, tel. 32 201 50 10

Kolędowanie po naszymu
13 stycznia, godz. 17:00
Zaprasza Koło Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej. W programie spotkania kolędy i pastorałki, które postaramy się zaśpiewać w górnośląskiej godce. W przyjaznym, radosnym gronie przypomnimy też górnośląskie bożonarodzeniowe tradycje.

Czy biel to kolor?
30 stycznia, godz. 16.30
Ekowarsztaty plastyczne. Poznamy świat Eskimosów, pingwinów i niedźwiedzi polarnych. Na pewno uda nam się stworzyć coś wyjątkowego, a przyświecać nam będzie hasło: „nie wyrzucaj – wykorzystaj!”. Zapisy w biurze MDK.