Wrzesień w MDK „Południe”

Kostuchna, ul. Żeleńskiego 83, 32 209 47 72

Z cyklu „Wieczorynka w kinie”
4 września, godz. 17.00
Projekcja filmowa dla najmłodszych.

Zmaluj coś dla siebie
5 września, godz. 17.00
Warsztaty malarstwa sztalugowego dla seniorów. Zajęcia prowadzi Paweł Synowiec.

Wycieczki z klubem „Tylko dla seniora”
8, 22 września, godz. 9.00
Zapraszamy na wycieczki na Szyndzielnię (8 września) oraz do Muzeum Tyskich Browarów Książęcych (22 września). Zaplanowaliśmy też wycieczkę do Krakowa na Targi Seniora. Dla członków Klubu „Tylko dla seniora” wycieczki są bezpłatne. Zapisy w biurze MDK.

Z cyklu „Dobry film”
11, 18 września, godz. 18.00
Projekcja w ramach „Klubu Filmowego w Kostuchnie”. Cykliczne pokazy filmowe w nowej, profesjonalnej sali kinowej w Kostuchnie. W programie klasyka kina jak i największe kasowe przeboje ostatnich miesięcy. Zapraszamy także na spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego (pierwsze spotkanie 25 września o godz. 18.00).

Hipcio – Bazyl – Dickman
od 16 września
Wystawa, której bohaterem jest pies – jamnik o niezwykłej urodzie i usposobieniu.

Dzika flora – warsztaty zielarskie
19 września, godz. 17.00
W Światowy Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk zapraszamy na warsztaty zielarskie, na których dowiemy się jak korzystać z dobrodziejstw ziół, jak zrobić lecznicze nalewki, syropy i kremy. Zajęcia prowadzi Tomira Jakóbińska.

Disco senior
24 września, godz. 17.00
Zapraszamy na pierwszą w tym sezonie potańcówkę dla seniorów. W kameralnym i przyjaznym gronie będziemy bawić się to znanych szlagierów. W roli wodzireja uwielbiany DJ Marssellem. Obowiązują zapisy.

Dyskusyjny Klub Filmowe
25 września, godz. 18.00
Pierwsze spotkanie debiutującego w Kostuchnie DKF’u poświęcone będzie kultowej, filmowej sadze Star Wars.

Piotrowice, ul. Jankego 136, 32 205 92 81

Przyroda w obiektywie – konkurs fotograficzny
Od 1 września
Zadaniem naszego konkursu jest zachęcenie fotografów amatorów w wieku od 5 do 105+ do stworzenia ciekawych fotografii ukazujących piękno i niezwykłość polskiej przyrody. Prace można nadsyłać od 1 września – 25 października na adres: Miejski Dom Kultury „Południe” ul. Jankego 136 40-617 Katowice, z dopiskiem „Przyroda w obiektywie”.

Klub Aktywnego Seniora
Wtorki, godz. 10.00
Zapraszamy stałych i nowych uczestników klubu do udziału w zajęciach:
3 września – „Mydło ziołowe” – warsztaty kosmetologii naturalnej z chemiczką Katarzyną Miszczyk
10 września – Trening pamięci – gry pamięciowe
17 i 24 września – „Ceramika i szkło” – warsztaty ceramiczne cz. I

Na grzyby!
14 września, godz. 10.00
Postaramy się znaleźć znane i mniej znane grzyby jadalne. Przewodnikiem będzie Łukasz Fuglewicz.

Wielka pustynia solna w Boliwii
19 września, godz. 18.00
Prelekcja podróżnicza Stefana Gierlotki o pustyni Salar de Uyuni stanowiącej pozostałość po wyschniętym 40 tysięcy lat temu słonym jeziorze.

Kunsztowne obrazki, koronkowe ilustracje…
26 września, godz. 17.00
Wycyzelowane akwarele i pastele ukazujące pejzaże polskich wsi i miast, misterne studia zwierząt, ptaków i roślin oraz samochodów z I połowy XX wieku. Zapraszamy na wernisaż wystawy twórczości malarza – amatora z Piotrowic – Zbigniewa Markiewicza. Po wernisażu będzie można wziąć udział w warsztatach ilustracji akwarelowej. Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejsze zapisy w biurze MDK.

Międzynarodowy Dzień Latawca
28 września, godz. 11.00. Ogrody parafialne przy ul. Fredry.
MDK „Południe” oraz Oratorium św. Jana Bosko przy parafii NSPJ w Piotrowicach zapraszają do wspólnej zabawy z latawcami. W programie: warsztaty tworzenia latawców, puszczanie latawców, konkurs na najbardziej lotny i elegancki latawiec.

 

Murcki, ul. Kołodzieja 42, 32 353 68 16

Dzika flora – warsztaty zielarskie
2 września, godz. 17.00
W Światowy Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk zapraszamy na warsztaty zielarskie, na których dowiemy się jak korzystać z dobrodziejstw ziół, jak zrobić lecznicze nalewki, syropy i kremy. Zajęcia prowadzi Tomira Jakóbińska.

Kalendarz zielarski
19 września, godz. 19.00
Warsztaty zielarskie, które poprowadzi dr Iwona Korlacka.

 

Zarzecze, ul. Stellera 4, 32 202 97 67

Szyjemy obrazy
10 września, godz. 17.15
Warsztaty rodzinne. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do wyczarowania pięknych obrazów – makatek 3D przy użyciu surowców wtórnych, materiałów tekstylnych, guzików i paciorków. Impreza w ramach realizacji inicjatywy „Wesołe Zarzecze” finansowanej ze środków BO Miasta Katowice.

Samoleczenie – warsztaty
13 września, godz. 17.00
Spotkanie z fizjoterapeutką. Impreza w ramach realizacji inicjatywy „Z kijkami po zdrowie” finansowanej ze środków BO Miasta Katowice.

Domy szklane nitką tkane
15 września, godz. 17.00
Otwarcie wystawy prac rękodzielniczych wykonanych koronką klockową. Panie ze Śląskiego Koła Koronki Klockowej stworzyły prace, których inspiracją jest wyjątkowa architektura powstała w dwudziestoleciu międzywojennym. Wystawa pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Drzewko szczęścia
17 września, godz. 17.15
Warsztaty rodzinne. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do wspólnego „zasadzenia” w doniczce własnoręcznego drzewka szczęścia wykonanego z drucików, kamyków, koralików i surowców wtórnych. Impreza w ramach realizacji inicjatywy „Wesołe Zarzecze” finansowanej ze środków BO Miasta Katowice.

Podlesie, ul. Sołtysia 25, 32 201 50 10

Katowickie Dożynki 2019
1 września, godz. 14.30
W programie m.in: 14.30 – prezentacja obrzędów dożynkowych w wykonaniu zespołu regionalnego „Podlesianki”, 15.30 – występ zespołu „Ziemia Żywiecka”, 16.30 – zespół „Chwołoki”, 17.30 – zespół „Karliki”, 18.30 – zespół „Cree”, 20.00 – Śląski Klub Kuglarski – pokaz ognia, 20.30 – zabawa z DJ Marssellem i Lessik Poject, 21.00 – pokaz sztucznych ogni. Część artystyczną Dożynek poprzedzi uroczysta msza święta w kościele pw. MB Częstochowskiej w Podlesiu, godz. 13.00.

Szyjemy maskotki
11 września, godz. 17.00
Warsztaty rodzinne. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do „fabryki maskotek”. Na zajęciach każde dziecko uszyje swoją własną niepowtarzalną maskotę. Impreza w ramach realizacji inicjatywy „Śląsk dla każdego” finansowanej ze środków BO Miasta Katowice.

Godka w teatrze
15 września, godz. 17.00
Koło Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie. Naszym gościem specjalnym będzie Joanna Sodzawiczny, która jest reżyserem Teatru Naumionego z Ornontowic.

Wiklinowe cuda
18 września, godz. 17.00
Warsztaty rodzinne. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do zrobienia pięknych serc z eko wikliny oraz ich ustrojenia motywami jesiennymi. Impreza w ramach realizacji inicjatywy „Śląsk dla każdego” finansowanej ze środków BO Miasta Katowice.