Październik w MDK “Południe”

MDK „Południe” w Katowicach – Kostuchnie, ul. Żeleńskiego 83

Bazyl – Hipcio – Dickman
Do 31 października
Wystawa fotograficzna poświęcona wyjątkowemu jamnikowi. Fotografie można oglądać do 31 października.

Filmowa Kostuchna
Środy, godz. 18.00
Zapraszamy na otwarte projekcje filmowe. W programie: „Wieczorynka w kinie” – animowane hity dla najmłodszych (2.10, 17.00), „Dobry film” – przeboje kinowe ostatnich miesięcy oraz klasyka (9, 16, 23.10, 18.00) oraz Dyskusyjny Klub Filmowy czyli projekcje i spotkania z zaproszonymi gośćmi (30.10, 18.00).

Senior podróżuje
5, 26 października, godz. 9.00
Wycieczki z klubem „Tylko dla seniora”. W październiku wybieramy się do Krakowa i Rudawy (5.10) oraz do Pszczyny (26.10) – gdzie zwiedzimy kompleks pałacowy oraz zrobimy przystanek w Promnicach. Dla członków klubu wstęp wolny. Zapisy w biurze MDK.

Z miłości do Matki
6 października, godz. 16.00, kościół parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, ul. Żeleńskiego 34
Koncert zespołu „Vox Art.” z okazji rocznicy konsekracji kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Katowicach – Kostuchnie. Wystąpią: Ewelina Sobczyk – śpiew, Jan Maria Dyga – baryton, Monika Wrzos – skrzypce, Janusz Szperka Natali – akompaniament, Dominik Mazur – organy.

Disco senior
15 października, godz. 17.00
Zapraszamy na kolejną, fantastyczną potańcówkę dla seniorów. W kameralnym i przyjaznym gronie będziemy bawić się do znanych szlagierów. W roli wodzireja uwielbiany DJ Marssell. Obowiązują zapisy.

Warsztaty ozdabiania kartek pocztowych
21 października, godz. 17.00
Zapraszamy na warsztaty ozdabiania kartek pocztowych. Stworzymy ciekawe, oryginalne kartki p przypomnimy sobie o tej już zapomnianej ale cennej formie pozdrowień. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy w biurze MDK.

Grincojg – w moim ogródeczku
24 października, godz. 10.00
Rozdanie nagród w konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych, którego tematem było artystyczne przedstawienia małego ogródka warzywnego.

 

MDK „Południe” w Katowicach – Piotrowicach, ul. Jankego 136

Klub Aktywnego Seniora
Wtorki, godz. 10.00
Zapraszamy stałych i nowych uczestników klubu do udziału w zajęciach.
1 października – warsztaty z fizjoterapeutką – zapraszamy do wspólnych ćwiczeń przy tężni solankowej na Zadolu (zbiórka o 10.00 w MDK).
8 października – warsztaty kosmetyczne – poznajemy tajemnice manicure.
15 października – trening pamięci – gramy w gry wzmacniające pamięć.
22 października – seans filmowy w Kostuchnie – „Upiór w operze”.
29 października – warsztaty kulinarne – złota polska jesień na talerzu, przepisy i kulinarne inspiracje.

Ceramika i szkło
3 października, g. 17.00, cz. I
10 października, g. 17.00, cz. II
Zaprasza „Fabryczka Rękodzieła”. Międzypokoleniowe, dwuczęściowe, warsztaty ceramiczne poświęcone wykorzystaniu szkła z recyklingu przy tworzeniu prac rzeźbiarskich. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy w biurze MDK.

Spacer historyczny
12 października, godz. 10.00
Relikty starych Piotrowic, historie zapomniane i wojenne potyczki. Po znanych i nieznanych ścieżkach naszej dzielnicy poprowadzi nas historyk Tomasz Świdergał. Mile widziane całe rodziny. Zbiórka pod MDK „Południe” przy ul. Jankego 136 o godz. 10.00.

Światowy Dzień Zakrzepicy
13 październik, godz. 10.00
Zapraszamy na spotkanie medyczne z wybitnymi specjalistami chorób naczyń, którzy przedstawią nam aktualne metody leczenia oraz szeroko pojętą profilaktykę tych chorób. Naszymi gośćmi będą: prof. Tomasz Urbanek, prof. Wacław Kuczmikiem oraz dr Marcin Kucharzewski.

Izba historii lokalnej
17 października, godz. 18.00
Otwarcie mini muzeum poświęconego Piotrowicom. Działalność izby zainauguruje wykład dr. Stefana Gierlotki, autora wielu publikacji na temat dawnych Piotrowic, Podlesia i Panewnik, pt. „Wielcy ludzie Piotrowic” przybliżający postacie stąd znane na całym świecie.

Muzyczny kalejdoskop. Koncert niedzielny.
20 października, godz. 17.00
Program: Johann Sebastian Bach, Domenico Scarlatti, Anatolij Kusjakow, Alfred Schnittke, Igor Matveyev, Remigiusz Bonk, Astor Piazzolla.
Barbara Pietrzak – skrzypce
Jakub Stefaniak – akordeon

Stroiki dla świętych
24 października, godz. 17.00
Zaprasza „Fabryczka Rękodzieła”. Warsztaty florystyczne, podczas których nauczymy się wykonania stroików – kompozycji ze sztucznych kwiatów i żywego podkładu roślinnego, do dekoracji grobów na 1 listopada.

Pieśni moniuszkowskie
27 października, godz. 17.00
Z okazji Roku Moniuszkowskiego zapraszamy na koncert niedzielny w wykonaniu chóru męskiego “Hejnał”. W programie występu znajdą się znane i mniej znane pieśni autora „Halki”. Oczywiście nie zabraknie „Prząśniczki”.

 

MDK „Południe” w Katowicach – Murckach, ul. Kołodzieja 42

Z galerii nad kanapę
2 października, godz. 17.00
Otwarcie wystawy malarstwa Iwony Kowalik. Autorka pracowała wiele lat jako dekorator wnętrz. Swoje obrazy traktuje jako element sztuki użytkowej. Uważa, że to one definiują wnętrze, dekorują, tworzą kolorystyczny akcent. Jej prace są zrozumiałe, bliskie i przytulne. I niewątpliwie, taką właśnie, nadają pomieszczeniom atmosferę.

Wycieczka po zioła
19 października, godz. 8.00
Zapraszamy na wycieczkę do Ustronia. W programie zbieranie ziół w czystej ekologicznie okolicy oraz ognisko. Wycieczkę poprowadzi Iwona Korlacka – specjalistka od ziół i licencjonowany przewodnik beskidzki. Koszt 50 zł. Zapisy w biurze MDK.

Wojennymi śladami
19 października, godz. 15.00
Klub Miłośników Murcek zaprasza na historyczny spacer śladami II wojny światowej w Murckach. Zbiórka przy budynku MDK “Południe”, ul. P. Kołodzieja 42. Udział w wycieczce bezpłatny.

Śląskie drachy
20 października, godz. 11.00
Wyjątkowe warsztaty konstruowania latawców. W programie: wspólne budowanie latawców, pokazy konkursowe lotów oraz pokazy statyczne na hołdzie w Murckach – oceniane przez jury. Przewidziane niespodzianki.

Disco senior
25 października, godz. 17.00
Zapraszamy na pierwszą w tym sezonie potańcówkę dla seniorów. W kameralnym i przyjaznym gronie będziemy bawić się to znanych szlagierów. Obowiązują zapisy. Impreza w ramach spotkań klubu „Tylko dla seniora”.

 

MDK „Południe” w Katowicach – Zarzeczu, ul. Stellera 4

Z kijkami po zdrowie
4, 18, 25 października, godz. 17.00
Zapraszamy na bezpłatne spotkania prozdrowotne, warsztaty z dietetykiem oraz stałe propozycje poprawienia kondycji i zdrowia podczas ćwiczeń i marszów nordic walking. Zajęcia w ramach realizacji inicjatywy „Z kijkami po zdrowie” finansowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Ekoodpowiedzialni
24 października, godz. 17.00
Spotkanie z mieszkańcami Zarzecza na temat odnawialnych źródeł energii i promocja programów miejskich związanych z energią.

Pomarańczowa jesień
29 października, godz. 17.00
Dzieci wyczarują niepowtarzalne jesienne ozdoby z darów jesieni oraz surowców wtórnych. Impreza w ramach realizacji inicjatywy „Wesołe Zarzecze” finansowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego.

 

MDK „Południe” w Katowicach – Podlesiu, ul. Sołtysia 25

Filmowy Śląsk
13 października, godz. 17.00
Spotkanie z Wojciechem Szwiecem, który jest reżyserem, scenarzystą i autorem wielu filmów dokumentalnych poświęconych Górnemu Śląskowi (m.in.: „Beboki, mopliki i klamory”, „Misja Wolnego”). Impreza w ramach Koła Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej.

Dynie i eko zwierzątka
23, 30 października, godz. 16.30
Warsztaty artystyczne dla dzieci. Z okazji miesiąca dobroci dla zwierząt każdy uczestnik warsztatów stworzy własnego pupila z różnych materiałów i surowców wtórnych (23.10). Natomiast w ostatnią środę miesiąca zapraszamy na warsztaty plastyczne połączone z balem. Tańce, balony, atrakcyjne zabawy ruchowe oraz stworzenie własnej eko dyni. Impreza w ramach realizacji inicjatywy „Śląsk dla każdego” finansowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego.