Październik 2021. Program imprez.

MDK „Południe” w Katowicach – Kostuchnie, ul. Żeleńskiego 83, tel. 32 209 47 72

Wieczorynka w kinie
6, 13 października, godz. 17.00
Przebojowe animacje dla najmłodszych.

Malinowa chmurka na zdrowie
6 października, godz. 11.00
Spotkanie Klubu Malinowej Chmurki, a w nim temat zdrowej diety czyli porady dietetyka z Centrum Rehabilis. Podczas spotkania można będzie zapisywać się na refundowane zabiegi rehabilitacyjne.

Gliniane cudeńka
12 października, godz. 17.00
Warsztaty ceramiczne „Gliniane cudeńka”. Glina rzeźbiarska to najbardziej ekologiczne tworzywo. Przedmioty z niej wykonane po wypaleniu stają się małymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej. Zapisy 732579968. Zapraszamy

Dobry film
20, 27 października, godz. 18.00
Projekcje klasyki i nowości filmowych.

MDK „Południe” w Katowicach – Piotrowicach, ul. Jankego 136, tel. 32 205 92 81

Treningi umysłu dla seniorów
Środy, godz. 11.00
W ramach Klubu Aktywnego Seniora „Każdy może…” zapraszamy seniorów do udziału w treningach umysłu aktywizujących pamięć, uwagę, wyobraźnię oraz szybkość reakcji. Celem zajęć jest zapobieganie oraz opóźnianie procesów degeneracyjnych mózgu tak, aby jak najdłużej pozostać w dobrej formie.

Spacerkiem po Piotrowicach
2 października, godz. 10.00
Zapraszamy seniorów do udziału w spacerze z Tomaszem Świdergałem – historykiem, znawcą i entuzjastą historii lokalnej. Obejrzymy i posłuchamy opowieści m.in. o najstarszym domu w Piotrowicach, pierwszych szkołach, gospodarstwach piotrowickich, kapliczce na ul. Grottgera i krzyżach. Pełną wrażeń wędrówkę zakończymy poczęstunkiem w cukierni Marcello na ul. Jankego.

Hilda seblyko jakla czyli moda wczoraj i dziś
5 października, godz. 10.00
Skąd czerpać inspiracje do naszych codziennych dylematów przy szafie? Jak z modą radziły sobie nasze babcie? W imieniu Hildy zapraszam na spotkanie o modzie, która łączy pokolenia. Przeniesiemy  się w przeszłość i uwiecznimy swoje stylizacje na fotografiach w ramach żywych obrazów historycznych, które wspólnie stworzymy w Izbie Historii Lokalnej MDK. Będzie wesoło i kolorowo!

Warsztaty przyrodniczo – naukowe dla przedszkolaków
11 października, godz. 9.00 – 13.00
Elektryka dla smyka czyli jak powstaje prąd. Poznajemy ekologiczne źródła wytwarzania prądu. Zajęcia w ramach Otwartego Klubu Przyrodnika dofinansowane z Zielonego Budżetu Miasta Katowice 2021.

Król Ziemniak
12 października, godz. 10.00
Zapraszamy na kulinarne doznania z ziemniakiem w roli głównej. Podczas spotkania dowiemy się m.in., jak to się stało, że ziemniak jest jednym z podstawowych składników jadłospisu na całym świecie. Poznamy ciekawe potrawy i przepisy na dania z ziemniaków. Warsztaty kulinarne dla seniorów w ramach Inicjatywy Lokalnej: Klub Aktywnego Seniora „Każdy może”.

Mała wielka księga drogi Jerzego Ciurloka
15 października, godz. 18.00
Na pisanie wierszy nigdy nie jest za późno. Zapraszamy na wieczór autorski Jerzego Ciurloka przybliżający jego debiutancki tomik poezji o drodze, która może prowadzić donikąd, drodze podczas której zataczając kolejne kręgi, tak naprawdę dochodzimy do miejsca skąd wyszliśmy. Jednak idąc, doświadczamy: wiary, nadziei, miłości, szaleństwa. Bo to wszystko jest wpisane w naszą Księgę: każdy zakręt, krawężnik i próg.

Warsztaty przyrodniczo – naukowe dla przedszkolaków
18 października, godz. 9.00 – 13.00
Mali badacze wody część I. Dlaczego woda musi być czysta? Jak ochronić i oczyszczać wodę? Zajęcia w ramach Otwartego Klubu Przyrodnika dofinansowane z Zielonego Budżetu Miasta Katowice 2021.

Niezastąpiona Shopper Bag
19 i 21 października, godz. 10.00
Zapraszamy na warsztaty szycia maszynowego (cz. I i II) podczas których uszyjemy eleganckie, pojemne torby miejskie z kieszonkami na każdą okazję. Zajęcia odbywają się w ramach Inicjatywy Lokalnej: Klub Aktywnego Seniora „Każdy może”.

Skrzydlaci
21 października, godz. 18.00
Wernisaż wystawy Grzegorza Mitasa prezentującej studium aniołów – tematu obecnie niemalże zapomnianego lub zinfantylizowanego. Angelologia będąca nie tylko obszarem religii ale także wyobrażeniami na temat świata nadnaturalnego jest obecna w naszej kulturze od wieków – głębokie studium Grzegorza Mitasa ożywia temat i nadaje mu nowy wymiar współczesnej popkultury wykorzystując motywy superbohaterów, przetworzonych legend i mitów oraz ideałów XXI wieku.

Warsztaty przyrodniczo – naukowe dla przedszkolaków
25 października, godz. 9.00 – 13.00
Elektryka dla smyka czyli jak powstaje prąd. Poznajemy ekologiczne źródła wytwarzania prądu. Zajęcia w ramach Otwartego Klubu Przyrodnika dofinansowane z Zielonego Budżetu Miasta Katowice 2021.

Śpiew to relaks
26 października, godz. 10.00
Na zajęciach terapeutycznych Monika Lewandowska – dyrygentka, wokalistka jazzowa i animatorka muzyki poprowadzi uczestników poprzez ćwiczenia śpiewacze do odreagowania niechcianych emocji, zmniejszenia napięć z nimi związanych i wytworzenia radosnego nastroju.  Warsztaty muzykoterapii dla seniorów odbywają się w ramach Inicjatywy Lokalnej: Klub Aktywnego Seniora „Każdy może”.

Wieńce na Dzień Wszystkich Świętych
28 października, godz. 17.00
Jak co roku zapraszamy na międzypokoleniowe warsztaty florystyczne gdzie w miłej atmosferze wykonamy wieńce na Dzień Wszystkich Świętych. Tym razem florystka pokaże jak wykorzystać florety do stworzenia stabilnych kompozycji ze świeżych gałązek i sztucznych kwiatów. Zapisy w biurze MDK. Wstęp 20 zł, zniżka dla osób powyżej 60 roku życia z Kartą Seniora 50%.

MDK „Południe” w Katowicach – Murckach, ul. Kołodzieja 42, tel. 32 353 68 16

Dzień Seniora z tańcami
20 października, godz. 16.00
Spotkanie Koła nr 15 PZERiI z humorem i tańcem – na przekór jesiennej pogodzie.

Białe złoto śląskiej ziemi
21 października, godz. 17.00Katowice już od ponad stu lat związane są, nie tylko z przemysłem ciężkim, ale także porcelanowym. Ta najszlachetniejsza odmiana ceramiki początkowo była używana do produkcji elementów elektrotechnicznych, szybko jednak doceniono także jej walory estetyczne. Nasze spotkanie będzie poświęcone katowickim wytwórniom, losom jej pracowników, ale przede wszystkim będzie okazją do poznania bliżej delikatnej, lecz bardzo trwałej porcelany. Otwarte spotkanie Koła Miłośników Murcek. O tradycjach wyrobów z porcelany na Górnym Śląsku opowie Magdalena Niziołek.

Spotkanie klubowiczów Malinowej Chmurki
26 października, godz. 10.00
Tym razem o zdrowej diecie, zależnej od pór roku, opowie dietetyk z Ośrodka Centrum Rehabilis z Kostuchny.MDK „Południe” w Katowicach – Zarzeczu, ul. P. Stellera 4, tel. 32 202 67 97

Ekologiczne warsztaty kreatywne
Czwartki, godz. 17.00
Cykl warsztatów artystycznych, na których wykorzystywane są materiały z recyklingu.
W programie: 7.10 – „Warsztaty z igłą i nitką” – zaczarowane przytulanki; 14.10 – „Chrońmy zwierzęta” – stworzymy eko zwierzątko; 21.10 – „Aborygeńskie malowidła” – poznamy kropkową metodę malowania; 27.10 – „Dyniowe szaleństwo” – stworzymy dyniową rzeźbę w ekowydaniu. Zajęcia w ramach realizacji inicjatywy „Wesołe Zarzecze” finansowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice.

Warsztaty artystyczne dla dorosłych
12, 19 października, godz. 17.30
Zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze. W programie: 12.10 – Warsztaty decoupage – stworzymy ozdobne pudełka; 19.10 – Anioły w kreatywnej odsłonie.

Weekend seniora z kulturą
3 października, godz. 16.00
Otwarte spotkanie Koła Miłośników Godki i Pieśni Śląskiej.

Akademia Małego Naukowca
11 i 25 października, godz. 17.00
Warsztaty, na których przeprowadzamy eksperymenty i doświadczenia naukowe.

MDK „Południe” w Katowicach – Podlesiu, ul. Sołtysia 25, tel. 32 201 50 10

Ekologiczne warsztaty kreatywne
Środy, godz. 17.00
Cykl warsztatów artystycznych, na których wykorzystywane są materiały z recyklingu.
W programie: 6.10 – „Dzień drzewa” – kreatywne eko stojaczki w kształcie drzewka; 13.10 – „Dzień listonosza”  – szyjemy kreatywne eko torby; 20.10 – „Straszki śląskie”;  27.10 – „Dzień dyni”  – tworzymy pomarańczowe eko ozdoby. Zajęcia w ramach realizacji inicjatywy „Śląsk dla każdego” finansowanej ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

MDK „Południe” w Katowicach zastrzega sobie zmiany w repertuarze imprez