Marzec 2022. Program imprez.

MDK „Południe” w Katowicach – Kostuchnie, ul. Żeleńskiego 83, tel. 32 209 47 72

Chodź, pomaluj swój świat
8 marca, godz. 17.00
Zapraszamy na warsztaty malowania witraży pod okiem fachowca. Wiosenne słońce prześwitujące przez kolorowe szybki poprawi nastrój każdej kobiecie – zapraszamy również panów do zrobienia efektownego prezentu dla swojej ukochanej.

Zauważone
9 marca, godz. 18.00
Wystawa fotografii Izabelli Pacek. W swojej twórczości największą uwagę skupia na leśno-wodnych obszarach Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego, które uważa za miejsca magiczne.

Od gliny do zieleniny
10 marca, godz. 17.00
Rozpoczynamy cykl spotkań „Bliżej natury” realizowanych w ramach Zielonego Budżetu. Na pierwszym spotkaniu własnoręcznie zrobimy gliniane doniczki z podstawkami, w których posadzimy zioła i przyprawy: bazylię, rozmaryn , pietruszkę i cebulkę. Warsztaty międzypokoleniowe. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Baranek na wiosenny ranek
11 marca, godz. 17.00
Ekologiczne warsztaty rękodzieła, na których wykonamy ceramiczny pojemnik w kształcie baranka. 

Filipowicz i Synowiec – koncert
11 marca, godz. 18.00
Wyjątkowy koncert na gitarę i instrumenty perkusyjne dedykowany mieszkańcom Kostuchny.

ABC ziołowego ogródka
17, 24 i 31 marca, godz. 17.00
Dowiemy się jak pielęgnować sadzonki i jak korzystać z dobrodziejstw ziół uprawianych na naszych parapetach. Wyhodujemy przyprawy do wielkanocnych dań. Warsztaty w ramach realizacji inicjatywy „Bliżej natury” finansowanej z Zielonego Budżetu Miasta Katowice.

MDK „Południe” w Katowicach – Piotrowicach, ul. Jankego 136, tel. 32 205 92 81

Byle do Wiosny! Szyjemy tulipany cz. II
1 marca, godz. 10.00
Podczas warsztatów szycia maszynowego nauczymy się jak wykonać sztuczne kwiaty z materiału – kolorowe ozdoby, którymi udekorujemy nasze domy na powitanie wiosny. Zajęcia odbywają się w ramach cotygodniowych spotkań Klubu Aktywnego Seniora „Każdy może”. Wstęp wolny.

Toaletka Babci Hedwisi – warsztaty regionalne na Dzień Kobiet
8 marca, godz. 10.00
Będziemy wspominać jak radziły sobie z dbaniem o urodę nasze babcie i mamy. Zaprasza Barbara Kowaczek – Jędrasik – edukatorka regionalna. Zajęcia odbywają się w ramach cotygodniowych spotkań Klubu Aktywnego Seniora „Każdy może”. Wstęp wolny.

Skoczne podróże
10 marca, godz. 18.00
Wszystko czego nie wiesz o skokach spadochronowych, a chciałbyś się dowiedzieć. Zapraszamy na spotkanie z Bartłomiejem Rysiem, skoczkiem spadochronowym, 5-cio krotnym Rekordzistą Polski, wielokrotnym Złotym Medalistą na międzynarodowych zawodach. Wykonał ponad 1900 skoków na trzech kontynentach. Wstęp wolny. (Foto 1. Szybując nad Dubajem. Fot. Rafał Duda).

Zioła i przyprawy w kuchni. Warsztaty kulinarne.
15 marca, godz. 10.00
Zioła i przyprawy wzbogacają smak nawet bardzo prostych potraw. O ciekawostkach i przepisach ze świata ziół i przyprawach opowie Basia Murek. Zajęcia odbywają się w ramach cotygodniowych spotkań Klubu Aktywnego Seniora „Każdy może”. Wstęp wolny.

Manufaktura kartek wielkanocnych. Grafika warsztatowa.
22 marca, godz. 10.00
Zapraszamy seniorów do pracowni grafiki warsztatowej gdzie zajmiemy się drukowaniem kartek wielkanocnych. Podczas warsztatów poznamy technikę linorytu. Zajęcia odbywają się w ramach cotygodniowych spotkań Klubu Aktywnego Seniora „Każdy może”. Wstęp wolny.

Tworzymy palmę wielkanocną
25 marca, godz. 17.00
Podczas warsztatów florystycznych wykonamy palmy wielkanocne z bukszpanu i kwiatów bibułkowych. Warsztaty poprowadzi florystka Ewa Dyjan. Koszt 30 zł, dla seniorów z Kartą Mieszkańca Katowic 50% zniżki. Obowiązują zapisy w biurze MDK.

Trening umysłu: gramy w scrabble
29 marca, godz. 10.00
Scrabble to klasyczny pojedynek intelektualny, w którym orężem są litery. A liczy się każde słowo! Gra rozwija umiejętności logicznego myślenia, ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i pomysłowość. Zajęcia odbywają się w ramach cotygodniowych spotkań Klubu Aktywnego Seniora „Każdy może”.

Klub Anime i Mangi zaprasza
31 marca, godz. 17.00
Zapraszamy na pilotażowe spotkanie klubu Anime i Mangi, w ramach którego będziemy poznawać i omawiać dorobek twórców takich jak Mamoru Hosoda, Makoto Shinkai, Shinichiro Watanabe oraz artystów ze studia Ghibli m.in. Hayao Miyazaki. Koszt wstępu: 10 zł.

MDK „Południe” w Katowicach – Murckach, ul. Kołodzieja 42, tel. 32 353 68 16


Ceramika – witraż – rysunek

3 marca, godz. 17.00 
Otwarcie wystawy prac Adama Śleziony.

Dzień Kobiet z „Malinową chmurką”
8 marca, godz. 10.00
Spotkanie integracyjne dla seniorów.

Jeniec wojenny nr 335 – historia Aleksandra Sałackiego
10 marca, godz. 17.00
Spotkanie Koła Miłośników Murcek. Przyjrzymy się fascynującej biografii pułkownika Aleksandra Sałackiego – jednego z Orląt Lwowskich, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej. Po wojnie pracował na murckowskiej kopalni.  Zmarł w 2008 w Tychach, przeżywszy 104 lata.

Finisaż wystawy grupy malarskiej „Filar”
31 marca, godz. 17.00
Grupa malarska FILAR powstała przy katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego „Gottwald” (dzisiaj to teren CH „Silesia”) w 1972 roku. Członkowie grupy brali i do dziś biorą udział w licznych konkursach plastycznych na terenie województwa śląskiego. Inicjatorem i założycielem grupy był Florian Zając, działający twórczo do dziś.

MDK „Południe” w Katowicach – Zarzeczu, ul. P. Stellera 4, tel. 32 202 97 67

Dzień dzikiej przyrody
3 marca, godz. 17.00
Ekologicznych warsztaty artystyczna, których stworzymy wyjątkową mozaikę.

Dzień świętego Patryka
17 marca, godz. 17.00
Zielone szaleństwo z mchem chrobotkiem reniferowym. Warsztaty artystyczne w ramach realizacji inicjatywy BO „Wesołe Zarzecze”.

Dzień teatru
31 marca, godz. 17.00
Na warsztatach artystycznych stworzymy magiczne, aktorskie maski. Warsztaty w ramach realizacji inicjatywy BO „Wesołe Zarzecze”.

MDK „Południe” w Katowicach – Podlesiu, ul. Sołtysia 25, tel. 32 201 50 10

Witaj wiosno – warsztaty artystyczne
23 marca,  godz.17.00
Stworzymy roślinne kolorowe  kompozycje w doniczce.

Wiosenny decoupage
30 marca, godz.17.00
Warsztaty na drewnie z motywem wiosennym.

MDK „Południe” w Katowicach zastrzega sobie zmiany w programie imprez.

Ilustracja: www.flaticon.com