20 lat Anteny Górnośląskiej

Okolicznościowy przegląd wybranych audycji zrealizowanych przez Antenę Górnośląską – najstarszego, niezależnego producenta telewizyjnego w regionie – założoną w 1991 roku przez Wojciecha Sarnowicza oraz Michała Smolorza.

Podlesie | 14 stycznia | godz. 10.00 – 21.00
Piotrowice |  15 stycznia | godz. 10.00 – 21.00

Wstęp wolny

Program przeglądu:

10.00   Album rodzinny Erwina Respondka ; musical ; libretto Michał Smolorz, muz. Stefan Sendecki, reż. Wojciech Sarnowicz ; wyst. : Józef Polok, Marian Skorupa, Ewa Leśniak, Krzysztof Respondek, Andrzej Grabarczyk i in. ; rok prod. 1996

Telewizyjna rejestracja pierwszego śląskiego musicalu, którego prapremiera odbyła się w 1996 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W głównej roli występuje Józef Polok w znakomitej roli farorza, który wiedzie pełne humoru dialogi ze zmierzłym emerytem Erwinem Respondkiem. Plus przebojowe piosenki w wykonaniu czołówki śląskich artystów.

11.50   Stanika Cyronia droga do nieba ; film dokumentalny ; scen. i reż. Wojciech Sarnowicz i Michał Smolorz ; rok prod. 1994

Opowieść o poplątanych losach polsko-niemieckiego małżeństwa Gornoślązaków w XX wieku. On był polskim Ślązakiem, ona niemiecką Ślązaczką, ślub brali w 1922 roku z chwilą przyłączenia części Górnego Śląska do Polski i zamieszkali w Szopienicach. Przy każdym kolejnym zakręcie historii atakowano ich z innej strony. Film wielokrotnie nagradzany.

12.20   Zolyty ; musical ; libretto Marian Makula, muzyka Grzegorz Spyra, reż. Jacenty Jędrusik ; wyst.: Zbigniew Stryj, Elżbieta Okupska, Marta Tadla, Jacenty Jędrusik, Jolanta Buszek i in. ; rok prod. 2001

Śląska wersja klasycznej komedii Gogola „Ożenek”  w przekładzie Marian Makuli, zrealizowana jako musical z piosenkami Grzegorza Spyry, autora największych śląskich szlagierów. Widowisko pękające od humoru, jego zaletą są znakomite dialogi i świetne aktorstwo, idealnie oddające klasyczne klimaty Górnego Śląska.

14.10   Na mnie to spadło, czyli abpa Damiana Zimonia opowieść o własnym życiu ; film dokumentalny ; scen. i reż. Wojciech Sarnowicz i Michał Smolorz ; rok prod. 2004

Jedyny jak dotąd film biograficzny, prezentujący drogę życiową abpa Damiana Zimonia od dzieciństwa w śląskiej górniczej rodzinie po szczyty kościelnej władzy. Film zawiera szereg szczerych, osobistych wyznań biskupa, których nie sposób znaleźć w jego oficjalnych wystąpieniach.

15.00   Wesołe scenki z Górnego Śląska, czyli antologia śląskiego humoru ; cz. 3 i 4 ;  widowisko rozrywkowe ; scen. i reż. Wojciech Sarnowicz i Michał Smolorz ; wyst.: prof. Jan Miodek, Krystyna Prońko, Józef Polok, Ewa Leśniak, Wojciech Leśniak, Gang Marcela, Marian Makula i in. rok prod. 2000

Śląski humor i piosenka w wykonaniu najpopularniejszych artystów sceny i estrady, program oparty na klasyce śląskiego dowcipu w świetnej aktorskiej interpretacji, opatrzonej komentarzem prof. Miodka. Widowisko z udziałem publiczności, zerejestrowane „na żywo” w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

16.50   Śląsk według Bieniasza ; film dokumentalny, scen. i reż. Krzysztof Karwat i Wojciech Sarnowicz ; rok prod. 2011

            Najnowsza produkcja „Anteny Górnośląskiej”, film poświęcony zmarłemu w 2011 roku śląskiemu pisarzowi, dramaturgowi i publicyście Stanisławowi Bieniaszowi. Twórca ten już przed wielu laty dopominał się o śląskie sprawy : język, autonomię i  tragedię powstań śląskich, lecz nikt go nie słuchał, więc umarł w zapomnieniu. 10 lat po jego śmierci nagle wszyscy „mówimy Bieniaszem”

17.45   Spotkanie z Wojciechem Sarnowiczem i Michałem Smolorzem, współtwórcami Anteny Górnośląskiej i współautorami większości filmów i widowisk zrealizowanych w tym studiu.

19.00   Zespół „Śląsk” biesiadnie ; widowisko rozrywkowe ; scen. i reż. Michał Smolorz ; wyst. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Ewa Leśniak, Jerzy Cnota, Bernard Krawczyk i Dariusz Niebudek ; rok prod. 2010.

Tym razem zespół „Śląsk” wystąpił w repertuarze czysto rozrywkowym, zamiast klasycznych piosenek i tańców znanych od czasów Stanisława Hadyny, zobaczymy i usłyszymy zupełnie nowe piosenki w całkiem nowych aranżacjach, znakomite układy choreograficzne. A wszystko okraszone śląskim humorem w wykonaniu mistrzów tego gatunku. Sto minut pysznej zabawy !